Slide
Slide
Slide
Slide
Slide

O nas

W Zakładzie Spektroskopii Optycznej prowadzimy badania naukowe na styku fizyki, chemii, biologii, medycyny oraz inżynierii materiałowej, koncentrując się na zaawansowanej charakteryzacji materiałów z wykorzystaniem metod spektroskopii optycznej. Analizujemy materiały krystaliczne, w tym domieszkowane jonami ziem rzadkich, nano i mikromateriały węglowe, kompozyty polimerowe, a także próbki biologiczne.

W badaniach stosujemy szeroki zakres technik eksperymentalnych, obejmujących spektroskopię absorpcyjną w podczerwieni, konfokalną mikroskopię Ramana, powierzchniowo wzmocnioną spektroskopię ramanowską SERS oraz metody nieliniowe, takie jak generacja drugiej harmonicznej SHG. Realizujemy zarówno badania podstawowe, dotyczące próbek w stanie stałym i ciekłym, jak i prace o charakterze aplikacyjnym.

Nasze działania obejmują z jednej strony badania fundamentalnych właściwości układów niskowymiarowych i nanostrukturalnych, z drugiej rozwój materiałów przeznaczonych do zastosowań w optoelektronice, fotonice, sensorach oraz technologiach medycznych.

Przykładowe kierunki naszych badań obejmują:

badania nad nanomateriałami węglowymi i strukturami diamentowymi

zastosowanie metod spektroskopowych
w diagnostyce chorób

badania objętościowych
i warstwowych matryc krystalicznych perowskitów, granatów, ortokrzemianów
i metaboranów dla potrzeb optoelektroniki

spektroskopową identyfikację włókien i drobin mikroplastiku

badania kryształów
o nieliniowych właściwościach optycznych

Aktualności

Międzynarodowy projekt SafeDrink
23.06.2026

Międzynarodowy projekt SafeDrink

Pracownicy Zakładu wezmą udział w projekcie dotyczącym monitorowania mikroplastików w wodzie pitnej.

Promocja doktorska i habilitacyjna
28.05.2026

Promocja doktorska i habilitacyjna

Podczas uroczystej promocji doktorskiej i habilitacyjnej dyplomy odebrali dr inż. Taras Zhezhera oraz dr inż. Joanna Szczuka.

Rola eksperymentu w nauczaniu fizyki
23.04.2026

Rola eksperymentu w nauczaniu fizyki

Inspirujące wystąpienie naszego pracownika Zakładu o znaczeniu eksperymentu w dydaktyce fizyki.