Międzynarodowy projekt SafeDrink
Pracownicy Zakładu Spektroskopii Optycznej wezmą udział w realizacji międzynarodowego projektu „Strengthening Drinking Water Safety Against Microplastics in the Baltic Sea Region”, który uzyskał dofinansowanie w programie Interreg Baltic Sea Region 2021-2027. Celem projektu jest zwiększenie bezpieczeństwa wody pitnej poprzez rozwój metod monitorowania, oceny i ograniczania zanieczyszczenia mikroplastikami. Pracownicy Zakładu Spektroskopii Optycznej będą odpowiedzialni za badania związane z identyfikacją i charakterystyką mikroplastików z wykorzystaniem metod spektroskopowych.
W skład zespołu badawczego z Politechniki Poznańskiej wchodzą pracownicy Instytutu Inżynierii Środowiska i Instalacji Budowlanych: Agnieszka Szuster-Janiaczyk, (kierownik projektu na PP), Alina Pruss, Małgorzata Komorowska-Kaufman, Beata Mądrecka-Witkowska oraz Katarzyna Jaszczyszyn, a także pracownicy Zakładu Spektroskopii Optycznej: Mirosław Szybowicz, Tomasz Runka oraz Karolina Olszewska.
Projekt będzie realizowany w latach 2026-2028 w międzynarodowym konsorcjum pod przewodnictwem łotewskiego Institute of Food Safety, Animal Health and the Environment „BIOR”. Wśród partnerów projektu znajdują się m.in. Tallinn University of Technology, Estonian Health Board oraz DVGW German Technical and Scientific Association for Gas and Water. W działania zaangażowane są również przedsiębiorstwa wodociągowe z Rygi i Tallina, Ministerstwo Spraw Społecznych Estonii oraz Miasto i Gmina Zbąszyń.
Gratulujemy członkom zespołu i życzymy powodzenia w realizacji projektu!